Jeseniky - Tourism - Trips by foot

Jeseniky Info - touristic informational portal
Tourist maps Picture gallery Cell phone services Temperatures Webcams
Last minute Accommod. advertis. Commercial offer Jobs advertising Lonely hearts
 Select area

Tourism - Trips by foot

Česky
Jeseniky TODAY
Weather and snow
Accommodation
Ski centres
Leisure time
Tourism
Services
Food
Transport
Twitter

Z Lipové-Lázně přes jeskyně Na Pomezí do Horní Lipové

Print

Tato nenáročná trasa pro pěší měří 9,5 km a trvá asi tři hodiny. Nejnižší bod trasy leží v nadmořské výšce 537 metrů, nejvyšší bod, Lomy na Smrčníku, ve výšce 718 m. Převýšení trasy je 328 m a snížení - 233 m.


Trasa:
Lipová Lázně, vlak - jeskyně Na Pomezí 3 km - chata Smrčník 4,5 km - Pod Kopřivným 8 km - Horní Lipová, vlak 9,5 km. Výchozí bod je v železniční stanici Lipová Lázně, před jehož nádražím je parkoviště pro osobní auta. Do Lipové-Lázně se kromě vlaku (trať č. 290) dostanete autobusy z Jeseníku, Prahy a Brna.

Popis:
Ze železniční stanice v Lipové lázních se dáme vlevo po zeleně značené cestě. Odbočíme vlevo, překročíme železniční trať, stoupáním se dostaneme do lesa a cestou po vrstevnici pak do sedla na silnici Lipová lázně - Žulová. Dáme se vlevo a klesáním po krátké chvíli dojdeme ke vstupu do jeskyní na Pomezí. Jeskyně byly částečně otevřeny již v r. 1950, od r. 1955 je v krystalických vápencích zpřístupněno 460 m chodeb s bohatou krápníkovou výzdobou. Sintr se v těchto jeskynních prostorách stále tvoří. Jsou to největší a nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu. Objeveny byly v r. 1936, jejich prohlídka trvá přibližně 50 minut.
Od jeskyní se vrátíme do sedla Na Pomezí (576 m). Zde odbočíme na žlutě značenou cestu a kolem lomu stoupáme lesem po asfaltové silnici až k chatě Smrčník, která je ve svahu nad silnicí. Po silnici pokračujeme až ke dvěma lomům na Smrčníku, kde probíhá těžba bílého mramoru, který se zpracovává na drtě a mikromletý vápenec v sedle Na Pomezí. Od lomů se nám otevře výhled na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku s vrcholem Pradědu, Keprníku, chatou Jiřího pod vrcholem Šeráku, samotný vrchol Šeráku a klesající hřbet s Obřími skalami.
U lomů přejdeme na lesní cestu, kterou dojdeme až na rozcestí Pod Kopřivným (665 m). Zprava ze Ztraceného údolí přichází zeleně značená cesta z Vápenné po trase bývalé formanské cesty, na levou stranu je pěkný pohled na železniční trať, která vede v bočním údolí Staříče a nabírá potřebnou výšku ke zdolání Ramzovského sedla - pro svou podobnost s rakouskou tratí na Semmering. dostala název "Slezský Semmering.". Z rozcestí se dáme vlevo po zeleně značené cestě a klesáním se dostaneme k zastávce autobusu na horním konci obce Horní Lipová. V souběhu s modře značenou cestou vystoupáme k železniční stanici v Horní Lipové, odkud se můžeme vrátit do Lipové-Lázně buď vlakem, nebo autobusem.

(Zdroj: Jeseníky - Turistický průvodce ČSFR, Olympia, 1991)


Rychlebské hory Ski Karlov Bruntal.net Shocart.cz MKZ Jeseník

© Jeseníky Info 2002 - 2024   info@jeseniky.net   WAP   RSS