Jeskyně Na Pomezí - Lipová lázně
Adresa: Správa jeskyní České republiky
Jeskyně Na Pomezí
790 61 Lipová - lázně
|  |
| Otevírací doba |
Duben - červen: úterý - neděle 9:00 - 16:00 hod.
Červenec - srpen: pondělí - neděle 9:00 - 17:00 hod.
Září - říjen: úterý - neděle 9:00 - 16:00 hod. |
| Základní údaje |
V krystalických vápencích jsou vyvinuty jeskyně, známé od roku 1936, které byly zpřístupněny v roce 1950. Přístupné jeskyně s délkou 410 metrů vynikají bohatou krápníkovou výzdobou s jezírky. Sintr se v nich stále tvoří. Jsou to největší a nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu.
Jeskyně vznikly rozpustnou činností vody v ostrůvku čistých bílých krystalických vápenců o mocnosti 220 metrů. Chodby byly vytvořeny ve dvou výškových úrovních a mají bohatou krápníkovou výzdobu. Najdeme tu nejen robustní krápníky a sintrové polevy, ale také křehká brčka a kulovité útvary zvané jeskynní perly. Dno vyplňují jeskynní hlíny, které sem splavila pronikající povrchová voda.
Chodby se místy rozšiřují v prostorné dómy, jako jsou Ledový dóm, dóm U balvanu s jezírky, Římské lázně, Bílý dóm s neobvyklými sloupkovitými stalagmity, 13 metrů vysoký Královský dóm a Klenotnice. Zvláštností jsou krápníky v dómu Zvonice, které při poklepu vydávají zvuk připomínající zvonkohru.
Uměle proražený vchod do jeskyně je u silnice do Vápenné, 300 metrů od železniční zastávky, v nadmořské výšce 551 m. Prohlídka trvá 45 minut. Otevřeno je od 1. dubna do 31. října denně mimo pondělí, od 9 do 16 hodin. U jeskyní je prostorné parkoviště, bufet a prodej suvenýrů.
V sedle u železniční zastávky Lipová Lázně jeskyně je moderní provoz na výrobu vápencových drtí a mikromletého vápence (vápencový lom je odtud vzdálen 1 km). |
 |  |
 |
 |  |
 |
| Historie jeskyně |
Jeskyni objevili lomaři v Havránkově lomu na mramor v roce 1936. V té době však nebyl o její bližší průzkum zájem a tak časem téměř upadla v zapomenutí. Teprve v roce 1949 byla podrobně prozkoumána a objevena v dnešním rozsahu. V roce 1950 se začala pracovat na zpřístupnění jeskyní, první návštěvníci si prohlédli podzemní chodby v roce 1955.
Celková délka chodeb je 630 metrů, z toho přístupných 410 metrů. Několik dalších jeskyní je nepřístupných. Jeskyně i povrchové krasové útvary jsou chráněny jako chráněný přírodní výtvor.
|
| Jak se tam dostanete |
Automobilem:
z Jeseníku: po silnici I/60 přes Lipovou- lázně (směr Javorník), jeskyně se nacházejí asi 200m pod vrcholem Pomezí směrem na Vápennou
ze Šumperka (...Olomouce): po silnici I/44 přes Velké Losiny, Červenorské sedlo a Bělou pod Pradědem do Jeseníku, dále po silnici I/60 viz cesta z Jeseníku
z Bruntálu: po silnici II/452 (směr Světlá Hora) do Vrbna pod Pradědem, zde odbočte na II/451do Videl pod Pradědem a ve Vidlech p.P. odbočte doprava na na II/450 (směr Jeseník), pokračujete do Bělé pod Pradědem, kde odbočte doprava na 1/44 a pokračujte do Jeseníku. Dále viz cesta z Jeseníku
Autobusová doprava:
Autobusová zastávka Lipová-lázně,jeskyně žel.st. se nachází 200m od jeskyní.. Zastavují zde autobusy jezdící mezi Jeseníkem a Javorníkem.
Vlaková doprava:
Vlakové stanice Lipová-lázně,jeskyně se nachází 200m od jeskyní. Zastavují zde vlaky jezdící mezi Jeseníkem a Javorníkem. |